Перейти до публікації

Як відновити PESEL українцям, які виїжджали з Польщі


Sofia_Petrenko

Рекомендовані повідомлення

Відновлення PESEL зі статусом «UKR» після перебування за межами території Польщі терміном більше, ніж 30 днів, можливе. Дізнайтеся, як це зробити! 

Польща – єдина країна світу, яка від першого дня війни в Україні надала українцям найбільшу гуманітарну допомогу у всіх сферах, а особливо у військовій та в медичній. Україна отримала потужну підтримку від Польщі й у соціально-правовій площині, оскільки за всю історію існування Української держави, жодна інша країна світу ніколи не змінювала своїх законів настільки суттєво, як Польща, для того, щоб зробити проживання українських біженців-втікачів війни на власній території максимально комфортним. Усі норми та особливості перебування українських громадян на території Польщі регулюється спеціальним «Законом про допомогу громадянам України у зв’язку зі збройним конфліктом на території України», який був прийнятий та затверджений Польським урядом в рекордно короткі
строки – через два тижні від початку війни 12.03.2022 року.

Але, як виявилося згодом, не всі законодавчі акти щодо перебування, працевлаштування, порядку надання соціальних виплат, проживання та особливостей перетину міжнародних кордонів українськими втікачами від війни та особливості їх законного перебування на території інших країн Шенгенської зони, окрім Польщі, були враховані в першому варіанті даного Закону. Через це попостійно виникала велика кілька спірних питань правового характеру.

Законодавчі підстави для поновлення номеру PESEL зі статусом «UKR»

Особливо довгоочікуваними для українців стали зміни до Спецзакону, які стосувалися стосувався можливості відновлення позначки статусу «UKR» до польського «податкового номеру» РESEL. Нагадуємо, що всім бажаючим українцям, котрі в’їхали на територію Польщі після 24.02.2022 р. як втікачі від війни, було присвоєно такий 11-тизначний код, який відрізнявся від аналогічного польського номеру тільки єдиною додатковою позначкою – статусом «UKR». Саме цей статус і надавав українським громадянам можливість легального перебування на території Польщі протягом 18 місяців з моменту початку військових дій та можливість користування соціальними пільгами та усіма грошовими виплатами, передбаченими польським
урядом.

Тим не менш, у першому варіанті Спецзакону було чітко регламентовано, що громадянин України, котрий отримав PESEL із статусом «UKR», а згодом перебував поза територією Польщі більше, аніж 30 днів, після повернення на територію Польщі, автоматично втрачає цей статус, а разом із ним й усі пільги та соціальні виплати, які йому надавав цей статус. Варто зауважити, що Польська прикордонна служба дуже точно відстежує процес підрахунку днів перебування такої особи за межами Польщі. Це автоматично обчислюється під час перетину кордону та вноситься до спеціальної бази прикордонної служби Польщі. Але мільйони українців покидали Батьківщину раптово, похапцем, більшість з них, залишаючи вдома стареньких хворих батьків та важливі незавершені справи. І їм, незважаючи ні на що, доводилося знову й знову повертатися в Україну, навіть у ті зони, де точаться найгарячіші бойові дії. І часто термін їх перебування поза Польщею перевищував вказані 30 днів.

Та вже починаючи від 1.07.2022 р., після прийняття поправок до Спецзакону громадяни України, котрі отримали PESEL UKR та повторно заїхали на територію Польщі не тільки з території України, але й з території інших країн ЄС після перебування поза її територією терміном довшим, аніж 30 днів, отримали законне право на відновлення цього статусу та на поновлення усіх прав та пільг, які він гарантує.

Що необхідно зробити доя відновлення статусу «UKR»?

Для відновлення даного статусу громадянам України необхідно звернутися до найближчого гмінного управління Польщі із заявою відповідного зразка, в котрій необхідно буде вказати усі персональні дані заявника такі як прізвище, ім’я та по-батькові, номер песелю, номер та серію паспорту, дати виїзду та в’їзду в Польщу та вказати причину подорожі. Необхідно додатково обгрунтувати також серйозність та гостру необхідність тривалого перебування такої особи поза межами Польщі, чітко вказавши усі причини та, за можливості, надавши усю необхідну підтверджуючу документацію. Під час візиту у відповідний державний заклад прохачу необхідно взяти усі наявні в нього документи, довідки, які б доказували доцільність та обгрунтованість саме такого тривалого перебування поза територією Польщі. Це можуть бути як медичні довідки про лікування даної особи чи членів її родини, так і довідки про те, що особа відновлювала певні документи на території України чи здійснювала інші важливі дії, які потребували саме такого тривалого перебування. Причиною повернення в Польщу даної особи вказуються активні бойові дії на території проживання заявника.Слід пам’ятати й про те, що за дачу неправдивих свідчень наступає кримінальна відповідальність.

Як приймаються рішення щодо відновлення статусу «UKR»?

Рішення щодо відновлення статусу «UKR» та усіх пільг, якіі він гарантує, приймаються в індивідуальному порядку й залежать від багатьох факторів. Тому навіть абсолютно правильно оформлена заява не гарантує відновлення даного статусу. З огляду на цей факт, до проходження даної процедури потрібно підготуватися вкрай серйозно.

 

https://www.ukrainianinpoland.pl/uk/restoration-of-pesel-with-the-status-ukr-uk/

Посилання на коментар
Поділитися на інших сайтах

  • 2 тижні потому...

Добрый день! Я жил в Польше много лет когда-то, но уехал в 2019 году (гражданин Украины). PESEL есть. Сейчас заканчивается защита во Франции и хочу получить ё в Польше. Есть ли у Вас какая-то информация для моего случая? Мне просто нужно приехать и попросить распечатать мой PESEL, созданный лет 10 назад, с припиской UKR? Или какая-то другая процедура для людей, у которых PESEL есть?

 

Заранее благодарю за ответ. 

Посилання на коментар
Поділитися на інших сайтах

19 часов назад, _Andrey_ сказал:

Добрый день! Я жил в Польше много лет когда-то, но уехал в 2019 году (гражданин Украины). PESEL есть. Сейчас заканчивается защита во Франции и хочу получить ё в Польше. Есть ли у Вас какая-то информация для моего случая? Мне просто нужно приехать и попросить распечатать мой PESEL, созданный лет 10 назад, с припиской UKR? Или какая-то другая процедура для людей, у которых PESEL есть?

 

Заранее благодарю за ответ. 

Ваш Песель еще действительный? Если нет - вам просто выдадут новый. Советую после приезда обратиться в центр регистрации, где вам выдадут документы 

Посилання на коментар
Поділитися на інших сайтах

Приєднуйтесь до обговорення

Ви можете опублікувати повідомлення зараз, а зареєструватися пізніше. Якщо у вас є акаунт, увійдіть в нього для написання від свого імені.

Гість
Відповісти в темі...

×   Вставлено в вигляді відформатованого тексту.   Вставити у вигляді звичайного тексту

  Дозволено не більше 75 емодзі.

×   Ваше посилання було автоматично вбудоване.   Відобразити як посилання

×   Ваш попередній контент був відновлений.   Очистити редактор

×   Ви не можете вставити зображення безпосередньо. Завантажте або вставте зображення за посиланням.

×
×
  • Створити...