Перейти до публікації

Поліцеальні школи в Польщі


Sofia_Petrenko

Рекомендовані повідомлення

Поліцеальні школи в Польщі для українців у 2024 році є хорошим способом працевлаштуватися після закінчення навчання відповідно до отриманої спеціальності. При вступі в навчальні заклади цій категорії ви отримуєте ряд переваг, головним із яких є отримання легального права на перебування в країні, а також опановування спеціальністю, актуальної для конкретного регіону.

 

Що таке поліцеальна школа і в чому її відмінність

Szkoła policealna (у перекладі з польської «післяліцейна школа») – навчальний заклад, що надає можливість отримання професійної освіти, будучи проміжною ланкою між середньою і вищою школою. Якщо розглядати в більш звичному для нас форматі, то цей навчальний заклад чимось нагадує технікуму або коледжу.

Поліцеальні школи готують переважно фахівців технічного сектору або сфери послуг.

Система навчання в них передбачає максимальну кількість практичних занять з невеликою часткою теорії, причому предметів, які не пов’язані з обраним видом діяльності, приділяється мінімум уваги. Навчання триває в середньому 1 або 2 роки, залежно від спеціалізації. При цьому навчатися можуть всі охочі у віці від 18 до 60 років. По закінченні навчання випускники в ста відсотках випадків влаштовуються на роботу за фахом.

Відкриття поліцеальних шкіл у Варшаві, Вроцлаві та в Лодзі пояснюється тим, що польський ринок праці перенасичений випускниками гуманітарних ВНЗ, тоді як країна, яка зараз активно розвивається, відчуває брак технічних працівників.

Проте поляки не надто охоче йдуть вчитися в ці навчальні заклади, вибираючи для себе більш престижні спеціальності: менеджмент, юриспруденцію, журналістику та інші. Тому керівництвом країни було прийнято рішення запрошувати на навчання іноземців, які згодом будуть забезпечені робочими місцями і мотивовані можливістю подальшого проживання в країні.

Розумність цього рішення очевидна, оскільки більшість дипломів країн СНД в Єврозоні не визнається і мігрантам потрібно або підтвердити свою кваліфікацію, або вступити в поліцеальну школу з метою освоєння нової професії.

 

Напрями підготовки та спеціалізації поліцеальних шкіл

Найбільшою популярністю у вступників користуються такі спеціальності:

системний адміністратор – займається процесом налагодження комп’ютерних систем, створенням баз даних. Термін навчання 2 роки;

спеціаліст з охорони праці та охорони навколишнього середовища стежить за безпекою роботи на підприємствах. Навчання триває 1,5 року;

адміністратор з обслуговування морських портів і терміналів. Термін навчання 2 роки;

фахівець з монтажу та налаштування телекомунікаційного обладнання. Навчання триває 2 роки;

адміністратор, менеджер по веденню салонів краси, SPA-центрів. Навчання триває 1 рік;

майстер манікюру, перукар, візажист, косметолог для салонів краси. Навчання триває 1 рік;

масажист, ортопед, фізіотерапевт для проведення лікувальних процедур. Освіту можна отримати за 1 рік;

зубний технік комп’ютерного проектування і виготовлення коронок по системі CAD/CAM;

асистент стоматолога (відповідальний за матеріали і обладнання для лікування). Навчання триває 1 рік;

медичний опікун, асистент (для людей з обмеженими можливостями);

дитячий вихователь;

спеціаліст з доставлення і експедиторським послугам;

турагент, менеджер по сільському туризму;

працівник ресторанного бізнесу (кухар, кондитер, бармен).

 

Повний перелік напрямів професійної підготовки є на сайтах шкіл. Деякі навчальні заклади проводять підготовку з безлічі різних спеціальностей, а частина спеціалізується тільки на 1-2 категоріях, наприклад медицина, ІТ-технології.

 

Яку поліцеальну школу краще вибрати

Оскільки поліцеальні школи присутні у всіх великих містах країни, мають схожий перелік спеціальностей і приблизно однакову вартість навчання, слід зосередитися саме на тому місті, в якому ви хочете жити, і там вибирати навчальний заклад.

 

У Варшаві

У столиці Польщі найбільшу кількість різних шкіл, а отже, і напрямів підготовки фахівців. До того ж після закінчення навчання можна буде вибрати відповідне місце роботи з величезного списку пропонованих вакансій.

1. Поліцеальна школа “Косінус”. Одна з найбільш популярних і старих поліцеальних шкіл, яка має велику кількість напрямів і відділень по країні, переважно безкоштовних.

2. GoWork.pl. Школа має кілька безкоштовних спеціальностей і невисокі ціни на платних напрямках.

3. Centrum Edukacyjne NOVA. Школа має 21 представництво в Польщі, проводить курси польської мови і здійснює підготовку учнів за десятками спеціальностей.

4. Szkola sluzb Medycznych COLLEGIUM. Медична школа, яка спеціалізується на підготовці фахівців виключно в секторі медицини.

 

У Вроцлаві

У місті є безліч вищих навчальних закладів. При цьому список поліцеальних шкіл теж досить значний, оскільки багато відомих у Польщі школи мають відділення у цьому місті.

1. TEB Edukacja. Безкоштовна програма для іноземців за такими спеціальностями, як медицина, дизайн і адміністрування.

2. Szkola KADRA. Пріоритет за напрямом підготовки «Медицина». Є безкоштовні напрямку. Пропонується навчання на англійській мові.

3. PLUS Edukacja. Представництва школи у багатьох містах, але у Вроцлаві представлені деякі безкоштовні напрямки.

 

У Кракові

Крім туристичної привабливості, місто також відомий як «польська кремнієва долина». Він об’єднує більшість працівників ІТ-сфери та програмування. Тут багато офісів великих ІТ-компаній.

1. GLOKER. Одна з найпопулярніших шкіл, розташована в центрі Кракова, де є безкоштовне навчання та з частковим фінансуванням в IT-сфері.

2. Centrum Nauki i Biznesu “Żak”. Близько 100 відділень в Польщі, різні освітні програми та рівні підготовки.

 

У Познані

Раніше це місто практично не користувався успіхом в іноземців. Але зараз ситуація змінилася, і тут з’явилося безліч філій поліцеальних шкіл.

1. Філія школи”Косинус”. Одна з самих популярних і старих поліцеальних шкіл, є багато відділень і різних спеціальностей.

2. Філія школи PLUS Edukacja. Популярний навчальний заклад Вроцлава, яка має філію в Познані. Перевагою цієї школи є наявність безлічі безкоштовних напрямків.

3. Szkoła Policealna i LO EDICUS. Всі напрямки абсолютно безкоштовні, хоча їх кількість невелика.

4. Поліцеальна школа “Progres”.

 

Основні правила вступу в полицеальні школи: що варто знати

Навчання в поліцеальних навчальних закладах має низку переваг, відкривають широкі можливості для подальшої самореалізації:

отримання диплома, який визнається у всіх країнах Єврозони, надає прекрасні можливості для побудови кар’єри;

освоєння професії, потрібної в державі в даний момент часу, дає можливість по закінченні навчання відразу ж влаштуватися на роботу;

можливість підвищення рівня освіти молодих людей, які планують жити і працювати в Євросоюзі, а також вступ у вищий навчальний заклад;

легальне перебування в Польщі від 1 року і більше, можливість подорожей в інші країни ЄС до 3 місяців в півріччя;

можливість безпроблемного виїзду за кордон і легальної роботи паралельно з навчанням;

усі учні мають 50 % знижку на проїзд у громадському транспорті. Вони отримують квиток учня (legitymacja szkoły policealnej), з допомогою якого придбавають проїзні зі знижкою.

 

Умови вступу та навчання у поліцеальній школі

Вступ в поліцеальну школу можливо два рази на рік – на початку навчального року (у вересні) і після закінчення першого семестру в кінці лютого. Після закінчення кожного семестру учні проходять атестацію з профільних предметів.

Вартість навчання залежить від обраного курсу, конкретної школи і регіону Польщі, у якому вона знаходиться. У більшості випадків освіта платне, але ціни для іноземців вельми доступні. Багато навчальні програми і курси взагалі безкоштовні і оплачуються польською державою, особливо на популярних напрямках.

На платних спеціальності вартість навчання в середньому становить 100-200 злотих щомісяця, що дозволяє працюючому студенту самостійно оплатити курс.

Студентам дозволяється паралельно вчитися і працювати, чи підробляти. У школах передбачена очна (денна), вечірня, а також найбільш зручна для охочих працювати заочна форма отримання освіти.

Заняття на денному відділенні зазвичай проходять з 9.00 до 16.00. Для студентів-заочників заняття проводяться щотижня по вихідним дням або раз у 2 тижні. За пропуск понад 50 % занять доведеться заплатити штраф, сума якого дорівнює платі за навчання.

Взагалі не ходити в школу не вийде: міграційна служба може легко анулювати вашу візу у зв’язку з нецільовим використанням.  Основна вимога до бажаючих отримати професію – наявність повної середньої освіти. У деяких школах необхідно також скласти іспит на володіння польською мовою. При цьому на базі багатьох шкіл діють курси, на яких можна вивчити польську мову або підвищити рівень знань.

Але оскільки всі предмети викладаються виключно польською мовою, хорошим стартом перед початком навчання буде заволодіння ним хоча б на початковому рівні.

Необхідні документи для вступу

Документи для вступу в поліцеальну школу можна подати самостійно або за допомогою довіреної особи (за наявності довіреності, складеної польською мовою). Подавати документи краще влітку, оскільки навчальний процес починається у вересні.

В адміністрацію школи при вступі у 2024 році слід надати:

копії внутрішнього паспорта та закордонного паспорта;

медичну довідку, складену за формою 086;

2 фотокартки формату 3,5 х 4,5 см;

атестат про отримання середньої освіти.

 

Краще відразу перевести всі документи на польську мову, хоча деякі навчальні заклади беруть шкільні атестати, видані в Україні без перекладу.

Після подачі всіх паперів і підписання договору про навчання студенту видається oswidczenia – довідка про зарахування до поліцеальну установу. Її разом з іншими документами слід надати в Консульство Польщі у вашій країні або візовий центр для оформлення візи. Після розгляду документів студенту видається національна віза категорії D терміном на 1 рік.

Переваги отримання навчальної візи очевидні: можливість легального перебування в Республіці Польща та навчання обраної професії. Іноді працівники консульства вимагають надати ще й чек про оплату першого семестру навчання.

 

Можливість отримання Карти побиту по закінченні поліцеальної школи

Студенти-іноземці, які навчаються в поліцеальних навчальних закладах Польщі, мають право отримати Карту побиту – документ, що надає дозвіл на проживання (ПНП) в цій країні. Іноземцю отримання Карти побиту дає можливість безвізового в’їзду і перебування в країні понад 90 днів в році, а також можливість подорожі в інші країни Шенгенської зони.

Для оформлення Карти побиту необхідно представити наступні документи:

заповнену особову анкету (wniosek);

документ, що підтверджує наявність житла (umowa naimu), в деяких випадках прописки (meldunek);

договір з поліцеальною установою;

виписка з банку про наявність на рахунку грошових коштів, необхідних для проживання. За умови платного навчання у школі та найму квартири, дана сума розраховується так: вартість навчання за рік + вартість оренди житла за рік + 800 злотих щомісяця (засоби для проживання).

страховий медичний поліс.

 

Поліцеальні школи дають можливість мігрантам з України отримати диплом про європейську освіту і придбати затребувану професію. Навчання в них – це хороший шанс для всіх, хто розглядає Польщу не тільки як місце для тимчасового заробітку, а як країну, в якій вони мають намір проживати довгий час разом зі своїми сім’ями.

Гнучкість навчального процесу дозволяє учням одночасно вчитися і працювати, а отже, заробляти і оплачувати навчання. При цьому під час навчання в школі можна ближче познайомитися з країною, вивчити її мову, культуру, законодавство, особливості ведення бізнесу, життєвий уклад.

Це дозволить більш об’єктивно оцінити Польщу як країну для переїзду на постійне проживання або просто як нове місце проживання.

Джерело

Посилання на коментар
Поділитися на інших сайтах

Приєднуйтесь до обговорення

Ви можете опублікувати повідомлення зараз, а зареєструватися пізніше. Якщо у вас є акаунт, увійдіть в нього для написання від свого імені.

Гість
Відповісти в темі...

×   Вставлено в вигляді відформатованого тексту.   Вставити у вигляді звичайного тексту

  Дозволено не більше 75 емодзі.

×   Ваше посилання було автоматично вбудоване.   Відобразити як посилання

×   Ваш попередній контент був відновлений.   Очистити редактор

×   Ви не можете вставити зображення безпосередньо. Завантажте або вставте зображення за посиланням.

×
×
  • Створити...