Перейти до публікації

Освіта у Польщі після 8-9 класів для українців


Sofia_Petrenko

Рекомендовані повідомлення

У польській системі освіти дитина має скласти випускний іспит після восьмого класу та обрати установу, в якій хоче продовжити навчання. Таких установ є три: загальноосвітній ліцей (liceum ogólnokształcące), технікум (technikum) і професійна школа (branżowa szkoła). Розповідаємо більше про деталі вступу і переваги кожної з них.

Що таке екзамен восьмикласника?

Якщо українець закінчив 8 клас у польській школі, він має право вступати до навчальних закладів наступного рівня на тих самих засадах, що й учні з польським громадянством. Для цього необхідно скласти обов’язковий іспит з чотирьох предметів:

- польська мова;

- іноземна мова, яку вивчають у цій школі;

- математика;

- предмет на вибір: біологія, хімія, фізика, географія чи історія.

Увага! Під час пандемії Covid-19 іспит з предмета на вибір скасували, складати його не потрібно.

Іноземці, включно з українцями, мають право на полегшені умови: окреме приміщення, окремий екзаменаційний лист, подовжений час складання, дозвіл використовувати двомовний словник. Щоб скористатися цією можливістю, потрібно отримати висновок від педагогічної ради або психолого-педагогічного консультаційного центру.

Результати екзамену разом з оцінками у свідоцтві про закінчення школи будуть підставою для вступу до навчальних закладів наступного рівня.

Як вступити до ліцею чи технікуму з результатами екзамену восьмикласника та без них?

Рекрутація у Польщі відбувається онлайн через спеціальний сайт. Можна подати заяви до шести навчальних закладів. При цьому дозволено обрати нелімітовану кількість спеціальностей у межах цих закладів. Кожен ліцей та технікум має рейтинг. Чим він вищий, тим важче потрапити до освітньої установи, бо вона вимагатиме вищих результатів екзамену восьмикласника. І навпаки, чим нижчий рейтинг, тим менші бали потрібні для вступу.

Відбір відбувається у дві хвилі. Трапляється, що навіть учні з високими балами не потрапляють до бажаної школи у першу хвилю рекрутації, бо неправильно оцінюють свої можливості відносно рейтингу закладу. Це не кінець – учень може подати заяви для вступу і під час другого етапу відбору на тих самих умовах, що і в першій хвилі.

Для учнів, які закінчили 9 класів в Україні й не мають результатів польського екзамену восьмикласника, відбір відбувається в індивідуальному порядку після закінчення другої хвилі рекрутації. Учню з батьками потрібно звернутися до директора закладу, куди хоче вступити дитина. Дитину можуть прийняти за умови знання польської мови на рівні А2-В1 та наявності вільних місць в освітній установі.

При вступі до польських державних ліцеїв чи технікумів важливо дотримуватися вимог і умов навчальних закладів, а також контролювати терміни реєстрації, бронювання місця в гуртожитку і подачі усіх необхідних документів.

Загалом, весь процес відбувається у такому порядку:

1. З 15.05.2023р. до 19.05.2023р. – вибір та подача заявки до ліцею чи технікуму. Можливо подати заявку не більше ніж до трьох навчальних закладів, і обов’язково вказати заклади у тій послідовності, в які учень хоче вступити більше.

2. З 15.05.2023р. до 29.05.2023р. – вибір та подача заявки до спеціалізованих закладів освіти (спортивних, двомовних, міжнародних, військового напрямку).

3. З  30.052023р. до 12.06.2023р. – проведення додаткових іспитів для вступу у спеціалізовані ліцеї.

4. До 14.06.2023р. – публікація списку кандидатів, які отримали позитивні результати екзаменів.

5. 21.07.2023р. – публікація списку кандидатів, кваліфікованих для прийому.

6. З 23.06.2023р. до 12.07.2023р. – можливість внесення змін з боку кандидатів (можна змінити обрану школу або профіль навчання).

7. З 23.06.2023р. до 12.07.2023р. – складання та подання повного пакету документів учня, який вимагає навчальний заклад.

8. До 27.06.2023р. до 14:00 – публікація приймальними комісіями списків зарахованих та незарахованих кандидатів.

9. З 31.07.2023р. до 02.08.2023р. – додатковий набір кандидатів. Якщо учень не був прийнятий до обраного навчального закладу, то може претендувати на місце в іншому ліцеї чи технікумі в разі наявності вільних місць.

Чим ліцей відрізняється від технікуму?

Загальноосвітній ліцей передбачає 4 роки навчання, які підготують учня до здачі матури – екзамену для отримання атестата зрілості. Матура дає можливість вступати до вищих навчальних закладів. Під час навчання у ліцеї діти обирають 2-3 предмети для поглибленого вивчення, а всі інші опановують на базовому рівні. Ця установа забезпечує загальну середню освіту, але не дає конкретну професію.

Навчання у технікумі триває 5 років. Крім загальних знань учні отримують професійну кваліфікацію за обраною спеціальністю. Закінчення технікуму дає середню професійну освіту, а отже і можливість влаштуватися на роботу. Серед загальноосвітніх предметів (тобто тих, які не пов’язані з обраною професією) можна обрати 1 або 2 для поглибленого вивчення. Складати матуру після закінчення технікуму необов’язково, але потрібно у випадку, якщо дитина хоче продовжувати навчання в університеті. У технікумі учень має скласти зовнішній державний іспит, який проводить екзаменаційна комісія. Після успішного результату випускник отримує диплом та професійне звання «технік» (наприклад, технік з інформаційних технологій, технік з харчових технологій тощо).

Що таке професійна школа?

Професійна школа – навчальний заклад, який поділяється на два ступені: перший та другий. Під час навчання у школі першого ступеня протягом трьох років учень отримує професійну технічну кваліфікацію помічника майстра. Практичне навчання може проходити безпосередньо у школі, у роботодавців, у центрах професійного навчання. Загальноосвітні знання отримують у школі або на спеціальних курсах теоретичної підготовки молодих працівників. Після успішного складання випускних іспитів учень може працювати чи піти до професійної школи другого ступеня, щоб отримати професійне звання техніка.

Гуртожитки для студентів технікумів та ліцеїв у Польщі

Житло для учнів технікумів і ліцеїв поділяється на два типи. Перший з них – школа-пансіон (szkoła z internatem) забезпечує студенту:

- цілодобове проживання в будівлі на території кампусу;

- харчування;

- належні умови для навчання, відпочинку, дозвілля;

- культурно-розважальні заходи для соціалізації та участі в культурному житті.

Найчастіше пансіони надають спеціалізовані спортивні, художні та музичні школи, бо це полегшує навчальний процес і доступ до необхідних матеріалів, наприклад, тренажерних залів, майстерень живопису або студій звукозапису. Тим не менш існують і ліцеї-пансіони. Пансіон належить конкретному навчальному закладу, тож там не можуть проживати учні з інших шкіл.

Другий тип проживання для студентів польських ліцеїв і технікумів – гуртожиток (bursa). У них проживають учні з різних навчальних закладів. У приміщенні гуртожитку може бути столова, бібліотека, також там можуть організовувати різноманітні заходи для учнів. Якщо пансіоном керує безпосередньо директор школи, то за порядком у гуртожитку слідкує завідувач освіти й виховання, інспектор освіти чи директор місцевої освітньої установи.

Ціни на проживання у гуртожитку чи пансіоні відрізняються залежно від регіону, тож варто зважати на конкретне місце, в якому хоче навчатися дитина.

Джерело

Посилання на коментар
Поділитися на інших сайтах

Приєднуйтесь до обговорення

Ви можете опублікувати повідомлення зараз, а зареєструватися пізніше. Якщо у вас є акаунт, увійдіть в нього для написання від свого імені.

Гість
Відповісти в темі...

×   Вставлено в вигляді відформатованого тексту.   Вставити у вигляді звичайного тексту

  Дозволено не більше 75 емодзі.

×   Ваше посилання було автоматично вбудоване.   Відобразити як посилання

×   Ваш попередній контент був відновлений.   Очистити редактор

×   Ви не можете вставити зображення безпосередньо. Завантажте або вставте зображення за посиланням.

×
×
  • Створити...