Перейти до публікації

Зміни щодо перебування біженців з України у Польщі


Alona

Рекомендовані повідомлення

Сейм Польщі 8 червня ухвалив підготовлені урядом чергові поправки до спецзакону про допомогу біженцям з України. Як повідомляє Yavp.pl, поправки стосуються, зокрема, доступу до курсів польської мови, відновлення статусу UKR після його втрати та нюансів отримання соціальних допомог.

Статус UKR

Поправки передбачають нові положення щодо реєстру PESEL UKR. Якщо цей статус автоматично втратиться після виїзду біженця з Польщі на довше, ніж 30 днів, але в межах Шенгенської зони, його можна буде відновити. Для цього знадобиться подача заяви з підтвердженням факту перебування українця за кордоном терміном менше місяця.

Згідно документу статус UKR може бути відновлений і якщо людина повернеться до Польщі після виїзду в Україну на довше, ніж 30 днів. Але причина повернення має бути обгрунтована - це активні бойові дії за місцем проживання особи. При цьому статус UKR може бути наданий автоматично, якщо громадянин України після перетину українсько-польського кордону або після повторного подасть заяву на отримання номеру PESEL. 

Отримання соцдопомоги

Ухвалені поправки передбачають ще й рішення, які унеможливлять отримання пільг та соцдопомог українцями, які втратили право на них. Зокрема, головний комендант Прикордонної служби Польщі інформуватиме ZUS про осіб, які виїхали з Польщі на довше, ніж 30 днів. Більше того, ZUS отримає право викликати біженців з України, які подалися чи подаватимуться на виплати допомог, на очні візити. Людина матиме 3 дні робочі, щоб з'явитися там. Якщо вона не з'явиться, то всі виплати будуть зупинені або ж заява на їх призначення залишиться без розгляду. Якщо хтось з біженців з України з'явиться пізніше відведених 3-х днів, то виплата призначатиметься від наступного місяця.

Доступ до ринку праці і мовні курси

Ще одна поправка стосується запровадження комплексних рішень щодо ширшого доступу українців до ринку праці, а також до курсів польської мови. Так, повітові уженди праці зможуть організовувати курси польської мови для іноземців. Додаткові курси польської передбачаються і для медичних працівників з України, які почали працювати за фахом у Польщі. Також передбачене спрощене працевлаштування для викладачів вишів з України та науковців. Водночас, роботодавці повинні будуть обов’язково вказувати у повідомленнях про прийом на роботу громадян України розмір зарплати (місячна або погодинна) та години праці (в місяць або в тиждень). Вказувати і дотримуватися їх! Інспекція праці отримає більше прав, щоб контролювати це.

Інші поправки

Нові зміни до закону також передбачають, що:

1) воєводи отримають доступ до реєстру громадян України, яким надано номер PESEL;

2) держава виділить додаткові кошти для повітів/гмін на організацію навчання дітей з України;

3) будуть запроваджені в закладах органів місцевого самоврядування (дитсадки або дитклуби і т.д) посади денних опікунів дітей від 3 до 5 років - для того, аби біженці з України могли працевлаштуватися й їм було де та з ким залишати дітей;

4) будуть спрощені процедури, пов’язані з реконструкцією, ремонтом або зміною цільового призначення будівель, що належать органам місцевого самоврядування. Простіше кажучи, органи самоуправління в Польщі зможуть використовувати покинуті порожні приміщення для облаштування їх під тимчасовий притулок для біженців з України;

5) особи, які прийняли у себе біженців з України, зможуть подати заяву на отримання компенсації від держави (40 зл/доба за 1 людину) найпізніше до 31 липня 2022 року.

Якщо біженці не мали номера PESEL, то компенсацію за запевнення їм житла виплачуватимуть тільки за період до 29 квітня. Щоб отримати виплати за травень-червень, потрібно надати номер PESEL кожної прийнятої особи;

6) іноземцям, які втекли до Польщі з України після початку війни, але не є громадянами України, легальне перебування в Польщі буде продовжене ще на 90 днів.

Посилання на коментар
Поділитися на інших сайтах

Приєднуйтесь до обговорення

Ви можете опублікувати повідомлення зараз, а зареєструватися пізніше. Якщо у вас є акаунт, увійдіть в нього для написання від свого імені.

Гість
Відповісти в темі...

×   Вставлено в вигляді відформатованого тексту.   Вставити у вигляді звичайного тексту

  Дозволено не більше 75 емодзі.

×   Ваше посилання було автоматично вбудоване.   Відобразити як посилання

×   Ваш попередній контент був відновлений.   Очистити редактор

×   Ви не можете вставити зображення безпосередньо. Завантажте або вставте зображення за посиланням.

×
×
  • Створити...