Перейти до публікації

Як українцям, які працюють в Європі, уникнути подвійного оподаткування


Mykola_

250 переглядів

Між Україною та іншими державами діють 72 міжнародні двосторонні домовленості про уникнення подвійного оподаткування. Проте є нюанси, через які мешкаючі за кордоном українці можуть все ж таки бути забов’язаними сплачувати податки у двох країнах одночасно. 

Чому українці стикнулися з цим питанням?

За даними ООН, понад дев’ять мільйонів українців перебувають поза межами країни через початок повномасштабного вторгнення. Велика кількість українців залишили вдома своє житло, роботу та родичів, шукаючи прихисток в одній із можливих країн.

Європейські та інші країни світу допомагають українцям адаптуватися, надаючи безкоштовне житло та виплати. Проте, така допомога є не у всіх країнах та не кожний українець звертається за такою підтримкою. Деякі громадяни, перебуваючи за кордоном, продовжують працювати в Україні дистанційно, а деякі знайшли роботу або відкрили бізнес у новій країні. Тому виникає питання сплати податків для громадян, які працюють за кордоном.

Що таке податкове резидентство?

Податкове резидентство — статус, який передбачає обов’язок сплачувати податки з усіх доходів саме в країні перебування, незалежно від того, в якій країні особа працює та звідки отримує доходи.

Отримання статуса податкового резидента відбувається автоматично після тривалого проживання особи у країні та у разі дотримання певних умов, які можуть бути індивідуальними у різних випадках. В більшості країн Європи автоматично стати податковим резидентом можна через 6 місяців (183 днів) проживання, але в деяких країнах достатньо двох місяців, як, наприклад, на Кіпрі.

А податковий резидент України — це фізична особа, яка підпадає хоча б під один із критеріїв:

- наявність тісних особистих чи економічних зв'язків в Україні;

- перебування в Україні не менше 183 днів (включаючи день приїзду та від'їзду) протягом податкового року;

- місце постійного проживання в Україні членів сім'ї;

- місце реєстрації фізособи, як суб'єкта підприємницької діяльності (ФОП).

Через що може виникнути подвійне оподаткування? 

Виходить, що після отримання статусу податкового резидента, українці за кордоном повинні сплачувати податки до місцевих бюджетів, навіть якщо такі податки вже сплачені в Україні. 

Під критерії податкового резидента України підпадають майже всі українці. А при набутті громадянином податкового резидентства за кордоном, його обов’язок платити податки в Україні не анулюється. І через те, що в Україні немає процедури виходу зі статусу резидента, теоретично, така особа мусить платити податки і в Україні, і в іншій державі, в якій здобула статус податкового резидента. 

Доречі, українців, які отримали тимчасовий захист, певні країни визначають своїми податковими резидентами автоматично з дня оформлення тимчасового захисту або після 183 днів перебування. Тому такі українці також мають обов’язок сплачувати податки в країні отримання тимчасового захисту.

Як уникнути подвійного оподаткування?

Існує геніальне, але не досконале рішення — довести податковому органу тієї держави, в якій громадянин не планує сплачувати податки, те, що він є резидентом іншої країни, де виконує цей обов’язок.

Фізична особа має таке право, оскільки Україна має чинні конвенції та договори про уникнення подвійного оподаткування зі 73 державами світу. Серед них — майже всі країни Європи, а також Мексика, Саудівська Аравія, Марокко, США, Канада, Сингапур тощо. Згідно цим конвенціям, українці, які сплачують податки в Україні, мають право уникнути оподаткування у країні проживання.

Якщо виникла така ситуація, в якій громадянин підпадає під критерії податкового резидента України і одночасно інша держава визначає його своїм резидентом, він має право звернутися до податкових органів країни проживання та зробити заяву на запит до українських податкових органів для підтвердження, що він сплачує податки. 

Тобто, аби попередити подвійне оподаткування, необхідно визначити резидентський статус фізичної особи і за необхідності отримати документ, який буде це підтверджувати. Але для цього може знадобитись допомога фахівців — податкових консультантів або юристів. 

Якщо громадянин України визнається резидентом України, але платив податки в іншій державі — сплачені податки можуть бути зараховані в Україні. Але якщо особа не відповідає критеріям резидента України, це дозволяє змінити податковий резидентський статус та розглянути іншу країну як місце сплати податків.

Що ще важливо знати? 

Важливою є перевірка реєстрації фізособи, як суб'єкта підприємницької діяльності (ФОПом) в Єдиному державному реєстрі. Навіть, якщо діяльність давно не ведеться, але реєстрація не припинена — це є критерієм визнання особи резидентом України, що супроводжується обов'язком зі сплати податків від отриманих за кордоном доходів саме в Україні.

Ще один важливий нюанс: будучи громадянином України, але податковим НЕрезидентом, щодо деяких видів доходів платити податки доведеться все ж в Україні:

при отриманні доходів від юросіб резидентів України та ФОПів (вони виконують функцію податкового агента та утримують податки при виплаті) — це можуть бути дивіденди, роялті, відсотки, орендні платежі, виграші, призи, дохід від продажу нерухомого та рухомого майна, заробітна плата, виплата за цивільно-правовими договорами тощо;

при отриманні спадщини та дарунків від осіб, що не є родичами І та ІІ ступеню споріднення;

при отримання інвестиціного прибутку;

при продажу/наданні в оренду нерухомого та рухомого майна фізособі.

Джерело

0 коментарів


Рекомендовані коментарі

Немає коментарів для відображення

Гість
Додати коментар...

×   Вставлено в вигляді відформатованого тексту.   Вставити у вигляді звичайного тексту

  Дозволено не більше 75 емодзі.

×   Ваше посилання було автоматично вбудоване.   Відобразити як посилання

×   Ваш попередній контент був відновлений.   Очистити редактор

×   Ви не можете вставити зображення безпосередньо. Завантажте або вставте зображення за посиланням.

×
×
  • Створити...